MENU

Bolesti a blokády kloubů a páteře

Bolesti a blokády kloubů a páteře spojené s omezeným rozsahem pohybu, nepříjemným tlakem a zvýšeným napětím svalů mohou být v důsledku tzv. funkční kloubní blokády. Takové blokády vznikají následkem svalové nerovnováhy, z přetížení pohybového aparátu či náhlým nekoordinovaným pohybem. Taková blokáda může být ochranným mechanismem, kterým se tělo brání většímu poškození.

Nejčastějšími funkčními poruchami bývají bolesti šíje, krční páteře, bolesti hlavy, migrény, bolesti zad mezi lopatkami, dechové obtíže, bolesti zad v kříži, bederní páteři, brnění a poruchy citlivosti prstů na rukou, bolest zad vystřelující do nohy, brnění nohou, bolesti kyčelních kloubů, ramenních a loketních kloubů, bolesti v podbřišku a oslabení svalů pánevního dna. Rovněž se objevují aktivní a bolestivé body ve svalech (tzv. trigger pointy).

Důkladným vstupním vyšetřením posoudím aktuální zdravotní stav klienta. Bolesti a blokády kloubů a páteře odstraňuji za použití manuálních technik, ale také využívám aktivního přístupu klienta. Při cvičení kladu důraz na správné pohybové stereotypy, uvědomění si vlastního těla a na ekonomizaci svalové práce při pohybu. Cvičením se snažím upravit svalovou nerovnováhu a tím může dojít ke spontánnímu uvolnění blokády. Aktivní přístup ze strany klienta je klíčový pro předcházení opakovanému vzniku kloubních blokád.
Pokud funkční porucha trvá delší dobu bez odborného zásahu do pohybového systému, dochází k trvalému poškození struktury. Včasnou terapií cílenou na příčinu potíží lze zabránit nevratnému poškození struktury.